Podatnik może się starać o umorzenie jego zaległości wobec fiskusa
Przedsiębiorca, który znalazł się w trudnej sytuacji finansowej i nie ma możliwości uregulowania swoich zobowiązań budżetowych, ma prawo złożyć wniosek o zwolnienie go z obowiązku zapłaty daniny w całości lub w części.
- Prezes naszej spółki podjął decyzję, aby spółka wystąpiła do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług. Wiem z przekazów innych podatników, że organ podatkowy wręcz sporadycznie uznaje takie przypadki i uwzględnia wnioski o umorzenia. Na co zwrócić uwagę przy takim wniosku? – pyta czytelnik.
Umorzenie zaległości podatkowej, czy to w całości czy w części, dla podatnika prowadzącego działalność gospodarczą może być sporą ulgą w spłacie jego zobowiązań podatkowych. Stanowi zatem formę pomocy, jakiej państwo udziela przedsiębiorcy.
Złożenie wniosku nie powoduje obowiązku uiszczenia opłaty.
Ulga dla firmy
Zgodnie z art. 67a § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Przy czym umorzenie zaległości podatkowej powoduje nie tylko umorzenie podstawowej zaległości podatkowej, ale również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona ta zaległość.
Stosownie do art. 67b § 1 o.p. organ podatkowy może udzielać ulg w spłacie zobowiązania poprzez umorzenie zaległości podatkowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta