Powrót Mao
Komunistyczna Partia Chin staje na głowie, by przetrwać w wolnorynkowych warunkach. Karkołomne próby godzenia starych i nowych czasów skutkują między innymi powrotem czerwonej książeczki Mao Zedonga.
„Cytaty przewodniczącego Mao" w niełaskę popadły w roku 1976, wraz ze śmiercią Wielkiego Sternika. Za pomocą czerwonej książeczki (jak nieoficjalnie nazywano „Cytaty...") Mao Zedong przeprowadził swoją rewolucję kulturalną, która wywróciła kraj (i partię) do góry nogami. Nic więc dziwnego, że po jego śmierci kierownictwo Komunistycznej Partii Chin (KPCh) uznało ją za coś w rodzaju puszki Pandory. Po latach wznowiono wprawdzie druk starych wydań, ale odgrywały one głównie rolę pamiątek turystycznych.
Po blisko czterdziestu latach ten bodaj najbardziej znany relikt z epoki Mao zdaje się wracać do łask. Nad nową wersją czerwonej książeczki przez ostatnie dwa lata pracował – wraz z 20-osobowym zespołem – płk Chen Yu z Akademii Nauk Wojskowych. Pierwotnie publikację przewidywano na listopad, ale jak na razie centrala partyjna nie udzieliła oficjalnego pozwolenia na wydanie książki. Niewykluczone, że owoc prac zespołu płk. Chena na rynku ukaże się w grudniu, akurat na 120. rocznicę urodzin Mao.
Czym można tłumaczyć pojawienie się nowej wersji komunistycznego klasyka trzydzieści lat po rozpoczęciu wolnorynkowych reform?
– Lewicowe kręgi w wojsku chcą przetestować, na jaką skalę można zrehabilitować pomysły byłego przewodniczącego – mówi dr Daniel Leese z Wydziału Sinologii Uniwersytetu we Freiburgu, autor książki „Kult Mao. Retoryka i rytuał w rewolucji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta