Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prąd z Księżyca pomoże Ziemi

07 grudnia 2013 | Nauka | Krzysztof Kowalski
Takie stacje na Ziemi będą odbierać energię z Księżyca
źródło: Rzeczpospolita
Takie stacje na Ziemi będą odbierać energię z Księżyca

Na Srebrnym Globie w niedalekiej przyszłości 
może powstać gigantyczna elektrownia słoneczna - Krzysztof Kowalski.

Ogromne panele słoneczne umieszczone na Księżycu rozwiążą problem energetyczny naszej planety. Pomogą one zahamować groźne w skutkach globalne ocieplenie.

Szalony plan, nazwany Luna Ring, przedstawiła japońska firma Shimizu, specjalizująca się w technologiach ekologicznych. Inżynierowie z Tokio zaproponowali zbudowanie na Srebrnym Globie gigantycznego pasa słonecznych ogniw.

Ciągnąłby się na długości 10 920 kilometrów wzdłuż księżycowego równika. Jego szerokość po zakończeniu budowy ma wynosić od 40 do 400 kilometrów.

Skomplikowany proces

Takie rozmieszczenie paneli umożliwiałoby stałą dostawę energii na Ziemię. W odróżnieniu od paneli słonecznych na Ziemi, które pracują praktycznie tylko za dnia, w dodatku wydajnie tylko przy bezchmurnym niebie, instalacja księżycowa pracowałyby bez przerwy.

Panele skupiałyby promienie słoneczne i kierowały je do specjalnych stacji rozmieszczonych wzdłuż ogniwowego pasa. W tych stacjach energia słoneczna byłaby konwertowana, tj. zamieniana na mikrofale, w tej postaci można ją przesłać na Ziemię za pomocą ogromnych anten o średnicy 20 km (rozważana jest także wersja przesyłu laserowego).

Następnie, za pomocą stacji naziemnych, następowałby proces odwrotny, rekonwersja, fale ponownie zamieniane byłyby w energię elektryczną, a ta włączana do ogólnej sieci energetycznej albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9709

Wydanie: 9709

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament