Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Seryjny kłamca zabił szwedzki sąd

07 grudnia 2013 | Prawo | Anna Nowacka-Isaksson
Thomas Quick na sesjach u psychiatry  opowiadał o zbrodniach, których nie popełnił. Został za nie skazany mimo braku dowodów. Po latach oczyszczono go z zarzutów.
źródło: Scanpix/Forum
Thomas Quick na sesjach u psychiatry opowiadał o zbrodniach, których nie popełnił. Został za nie skazany mimo braku dowodów. Po latach oczyszczono go z zarzutów.

Specjalna komisja zbada, jak to się stało, że człowiek został skazany za morderstwa, choć nikogo nie zabił.

W zeszłym tygodniu uprawomocnił się wyrok uwalniający z zarzutów ostatniego morderstwa Sture Bergwall – znanego bardziej jako Thomas Quick. A rząd szwedzki ogłosił, że powołał specjalną komisję do zbadania działania aparatu sądowniczego oraz opieki psychiatrycznej.

Skandal prawny zza Bałtyku

Urodzony w 1950 r. Thomas Quick przebywając w klinice psychiatrycznej, przyznał się do popełnienia zbrodni w czasie sesji terapeutycznych. Potem sąd apelacyjny uznał, że Quick, od 2002 r. występujący pod nazwiskiem Sture Bergwall, żadnej z ośmiu zbrodni nie popełnił.

– To bardzo ważne, by zweryfikować, jak doszło do tego, że najpierw mamy wyroki skazujące, a po ich zrewidowaniu sąd apelacyjny postanawia o uniewinnieniu – tłumaczyła decyzję o utworzeniu komisji Beatrice Ask, szwedzka minister sprawiedliwości. – To przypadek unikalny w szwedzkiej historii prawa – oceniła.

Publicyści i politycy są mniej eufemistyczni i oceniają ten fakt jako „największy skandal prawny Szwecji". Zwłaszcza że szwedzki wymiar sprawiedliwości przewiduje raczej rezygnację ze skazania winnego niż oskarżenie niewinnego, gdy nie ma dostatecznych dowodów. Lepiej bowiem, by dziewięciu przestępców żyło na wolności, niżby jeden niewinny miał siedzieć za kratkami.

Na mordercę wykreowała pacjenta pionierka szwedzkiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9709

Wydanie: 9709

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament