Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewanż do końca okresu rozliczeniowego, ale w dowolnym czasie

24 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

TERMINY | To szef przystaje na to, kiedy etatowiec ma odpracować wyjście z zakładu do lekarza czy urzędu. Firmie pozwala to swobodnie sterować tymi godzinami wtedy, gdy ma największe potrzeby, aby wykonać dodatkowe zadania. Nie musi wówczas za nie ekstra płacić.

Za zgodą zwierzchnika podwładni niekiedy w czasie wykonywania obowiązków służbowych muszą opuścić stanowisko i załatwić różne sprawy osobiste. Obecnie takie krótkoterminowe wyjścia z firmy można odpracować bez ograniczeń i nie będzie to tworzyć nadgodzin.

- Czy odpracowanie nastąpić musi bezpośrednio (tj. kolejnego dnia pracy) po wyjściu prywatnym? Czy można gromadzić czas wyjść i zlecać pracownikowi łączne ich odpracowanie czy też musi ono zawsze opiewać na identyczny czas, jaki miało pojedyncze wyjście prywatne? – pyta czytelnik.

Nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Tak stanowi art. 151 § 21 k.p., dodany w nowelizacji kodeksu pracy z 12 lipca 2013 r. (DzU z 2013 r., poz. 896), która weszła w życie 23 sierpnia br.

Na wniosek

Aby odpracowanie nie tworzyło nadgodzin, zwolnienie od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9723

Wydanie: 9723

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament