Ile prawa w wykwintnym karpiu
Prawo traktuje przepisy kulinarne po macoszemu. Dla prawnika to tylko zwykła receptura, bez cech twórczości.
Renata krupa- -Dąbrowska
Dziś gotują wszyscy. Nikogo już nie dziwi, że kucharze mają status gwiazd i brylują w telewizji, celebryci zdradzają na wizji tajne przepisy babci, a książki kucharskie pod choinkę dostają nawet małe dzieci.
Polacy kochają gotowanie, a niektórzy nieźle na tym zarabiają. Raz na jakiś czas do kuchni wkraczają jednak prawnicy. A przepisami kulinarnymi zajmuje się nawet prokuratura.
Podkradanie na talerzu
Najwięcej sporów powstaje między blogerami kulinarnymi a autorami książek kucharskich. Ci pierwsi oskarżają drugich, że bez oporów podkradają ich pomysły, a potem publikują jako własne.
Najgłośniejszy spór toczyła w 2012 r. autorka popularnego bloga kulinarnego White Plate z Magdaleną Makarowską, autorką książki „Jedz pysznie... razem z dzieckiem". Blogerka zarzuciła jej plagiat przepisów.
Sami blogerzy także oskarżają się nawzajem o podkradanie przepisów i zdjęć. Pisze autorka bloga Howlovely.blox. pl: „Zauważyłam, że wiele osób przypisuje sobie stworzenie przepisu, a nawet opisuje, jak wiele czasu i prób musiało poświęcić na jego stworzenie. Moim zdaniem to jest bezczelne, proszę, szanujmy się nawzajem!".
Szok! – bulwersuje się autorka bloga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta