Wystarczy protokół nieściągalności
Jeżeli przedsiębiorcy nie udaje się ściągnąć zapłaty od klienta czy kontrahenta, to ma prawo zaliczyć tę kwotę do kosztów uzyskania przychodów. Niemożność odzyskania wierzytelności musi jednak wykazać w odpowiedni sposób.
- Spółka z branży budowlanej ma wierzytelności, które chce zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Są to wierzytelności, których nie da się ściągnąć. Ponieważ na postanowienie sądowe trzeba długo czekać, stwierdziliśmy, że zrobimy to poprzez sporządzenie protokołu. Co taki protokół powinien zawierać? - pyta czytelnik.
Generalnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem m.in. wierzytelności, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta