Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Parlamentarna misja obrony chrześcijan

24 grudnia 2013 | Kraj | Wiktor Ferfecki
W Egipcie wciąż dochodzi do ataków na Koptów. Na zdjęciu trumny z ciałami czterech ofiar takiej napaści wnoszone do koptyjskiej świątyni w okolicach Kairu (październik 2013 r.).
źródło: PAP/EPA
W Egipcie wciąż dochodzi do ataków na Koptów. Na zdjęciu trumny z ciałami czterech ofiar takiej napaści wnoszone do koptyjskiej świątyni w okolicach Kairu (październik 2013 r.).

Grupa posłów i senatorów po raz pierwszy w historii jedzie za granicę, 
by zbadać sytuację prześladowanych wyznawców Chrystusa. Na cel wzięli Egipt.

– Nie jedziemy turystycznie. Chodzi o to, by zwracać uwagę na problemy chrześcijan tam, gdzie mają kłopoty. A Egipt jest jednym z takich krajów – tłumaczy senator PO Jan Filip Libicki. Organizuje pierwszy w historii wylot polskich parlamentarzystów w celu zbadania sytuacji wyznawców Chrystusa. Uzyskał już zaproszenie egipskiego ministra turystyki Hishama Zazou.

– Wskażemy gospodarzom listę miejsc, do których chcemy się udać – mówi senator Libicki, a na wyprawę wybierają się parlamentarzyści niemal wszystkich klubów z Wiejskiej.

Organizacje broniące praw chrześcijan obawiają się jednak, że egipskie władze będą usiłowały wykorzystać wizytę polityków do celów propagandowych.

Ambasadorzy na dywaniku

Libicki stoi na czele Parlamentarnego Zespołu Obrony Chrześcijan na Świecie, który skupia 16 posłów i senatorów. – Chrześcijanie to najbardziej prześladowana grupa religijna. Uważamy, że to rzecz nie do pomyślenia w XXI wieku. Powstaliśmy, by sprzeciwić się obojętności Europy, wydawałoby się chrześcijańskiej – tłumaczy członek zespołu senator Stanisław Iwan z PO.

Zespół zaprasza na posiedzenia dyplomatów z państw, w których prześladowani są chrześcijanie. Gościli m.in. chargé d,affaires z ambasady Syrii Idrisa Mayyę i ambasadora Republiki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9723

Wydanie: 9723

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament