Zmiana waluty kredytu bez konsekwencji w PIT
Przewalutowanie pożyczki nie powoduje powstania różnic kursowych. Takie skutki może wywołać dopiero jej spłata.
- Jestem przedsiębiorcą. Zaciągnąłem pożyczkę w złotych. Obecnie rozważam przewalutowanie pożyczki na euro. Czy jeżeli do takiego przewalutowania dojdzie, to będę obowiązany do rozpoznania różnic kursowych? – pyta czytelnik.
Podatnicy podatku dochodowego, w tym podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, obowiązani są rozpoznawać różnice kursowe (zob. art. 14b ust. 1 ustawy o PIT). Różnice te – jeżeli podatnicy nie zdecydowali się na ich ustalanie na podstawie przepisów o rachunkowości (z treści pytania nie wynika, aby zadający pytanie podatnik zdecydował się na takie rozwiązanie) – ustalane są na podstawie art. 24c ustawy o PIT.
Czynność neutralna podatkowo
Z art. 24c ust. 1 ustawy o PIT wynika, że – zależnie od rodzaju – różnice kursowe zwiększają przychody (dotyczy to dodatnich różnic kursowych) albo zwiększają koszty uzyskania przychodów (dotyczy to ujemnych różnic kursowych).
Kolejne przepisy, tj. art. 24c ust. 2 i 3 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta