Choć wspólnicy nadal płacą PIT, muszą pamiętać o aktualizacji VAT i NIP
Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną powoduje, że wstępuje ona we wszelkie prawa i obowiązki podatkowe swojej poprzedniczki. Nie obejdzie się jednak bez kilku dodatkowych czynności.
W dodatku „Dobra Firma" z 27 grudnia 2013 r. pisaliśmy o procedurze przekształcenia spółki cywilnej (s.c.) w spółkę jawną (s.j.). Dzisiaj omówimy konsekwencje podatkowe takiego przekształcenia.
Zgodnie z art. 93a §2 pkt. 1 lit. a ustawy ordynacja podatkowa – spółka jawna wstępuje we wszelkie ( również wynikające z decyzji) prawa i obowiązki podatkowe spółki cywilnej.
Bez przychodu
Należy zamknąć księgi rachunkowe na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej (art. 12 ust. 2 pkt. 3 ustawy o rachunkowości).
W przypadku podatkowej księgi przychodów – rozchodów:
- bez spisu z natury ( § 27 ust. 1 rozporządzenia w sprawie podatkowej książki przychodów i rozchodów): chyba że zarządził go naczelnik urzędu,
- bez obowiązku założenia nowej księgi ( §10 ust. 1 w/w rozporządzenia).
Bez przychodu
Przekształcenie s.c. w s.j. nie spowoduje powstania po stronie wspólników podatku dochodowego. Zarówno poprzednio (w s.c.) jak i po przekształceniu (w s.j.) podatnikami tego podatku są wspólnicy.
O tym, że nie powstaje przychód z tego tytułu przekonuje w interpretacji Izba Skarbowa w Bydgoszczy z 7 czerwca 2010 r. nr ITPB1/415-266/10/TK. Stwierdzono w niej m.in., że wspólnik spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta