Kiedy sadownik korzysta z preferencji
UPRAWNIENIA | Budynki zajęte przez grupę producentów rolnych są zwolnione od podatku od nieruchomości. Ale uwaga! Choć wytwórcy mogą się zrzeszać na podstawie dwóch różnych ustaw, to według fiskusa tylko jedna umożliwia stosowanie ulgi.
Grupy producentów rolnych działają na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (DzU nr 88, poz. 983 ze zm.; dalej: ustawa o grupach producentów). Idea jest prosta: rolnicy wspólnie ponoszą koszty, wspólnie zbywają swoje produkty, a władza stara się im w tym pomóc, albo przynajmniej nie przeszkadzać. Jedną z form takiej pomocy jest zwolnienie z podatku od nieruchomości >patrz ramka.
19 grudnia 2003 r. uchwalono ustawę o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 145, poz. 868 ze zm.), która uregulowała funkcjonowanie grup producentów owoców i warzyw. Regulacja krajowa uzupełnia tylko unijną, którą zawiera rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych – rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku (DzUrz UE L 299, s. 1 i nast. ze zm.)
Relacje rozstrzyga... minister
W świetle tak art. 2, jak i art. 3 ustawy o grupach producentów trudno dostrzec jakiekolwiek przeciwwskazania dla przyzwolenia producentom owoców lub warzyw na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta