Nie każdy prezent z funduszu jest wolny od PIT
PREFERENCJE | Bony i talony wręczane pracownikom przed świętami nie są traktowane jako świadczenia rzeczowe. Dlatego trzeba od nich zapłacić podatek. Nawet jeśli ich wartość nie przekracza 380 zł.
Pracodawca, który pełni funkcję płatnika PIT, przyznając swoim pracownikom świadczenia finansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, musi znać ograniczenia w zakresie możliwości zwolnienia ich wartości z opodatkowania.
Ustawa o PIT szeroko określa kategorie przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych. Przychodami ze stosunku służbowego czy stosunku pracy są m.in.: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, w tym wynagrodzenia zasadnicze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust.1 ustawy o PIT).
Warunków jest kilka
Przychodem pracownika ze stosunku pracy będzie również wartość świadczeń finansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). W odniesieniu do tego rodzaju świadczeń może znaleźć zastosowanie zwolnienie z opodatkowania uregulowane w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się z opodatkowania wartość otrzymanych przez pracownika - w związku z finansowaniem działalności socjalnej – świadczeń rzeczowych oraz świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zfśs lub funduszy związków zawodowych. Zwolnione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta