Jakie skutki wywołuje wypłata dywidendy rzeczowej
Gdy spółka przekaże wspólnikowi posiadane przez siebie akcje w ramach wypłaty udziału w zysku, to powstanie u niej przychód. Otrzymuje ona bowiem ekwiwalent w postaci zmniejszenia się jej zobowiązań.
Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 6 listopada 2013 r. (IPTPB3/423-326/ 13-2/GG).
Wnioskodawca będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podjął uchwałę o podziale zysku w formie pieniężnej i rzeczowej, a następnie wydał wspólnikowi spółki dywidendę rzeczową poprzez przekazanie na jego rzecz własności papierów wartościowych (akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych) posiadanych przez spółkę.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przekazanie posiadanych akcji, w wykonaniu uchwały zgromadzenia wspólników o wypłacie dywidendy w formie niepieniężnej, spowodowało po stronie spółki powstanie przychodu podatkowego w postaci wartości przekazanych akcji oraz kosztu podatkowego w cenie zakupu akcji oraz w którym momencie powstanie przychód (tj. w momencie wskazanym w uchwale o podziale zysku, w momencie złożenia zlecenia do biura maklerskiego czy w dniu faktycznego wykonania zlecenia przez biuro maklerskie).
Spółka stanęła na stanowisku, że w przedmiotowym stanie faktycznym powstanie przychód podatkowy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta