Zmiany w VAT z legislacyjnym błędem
Czy świeżo znowelizowaną ustawę o podatku od towarów i usług wkrótce trzeba będzie poprawiać? – pyta ekspert.
Piotr Litwin
Podstawowym celem uchwalonej 8 listopada 2013 r. przez Sejm nowelizacji ustawy podatku od towarów i usług było przedłużenie funkcjonowania podwyższonych stawek VAT na kolejne lata. Prócz tego wprowadziła ona również zmiany do ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o VAT. Ta z kolei ustawa to szeroko już komentowana ostatnia „duża" nowelizacja ustawy o VAT, która w znacznej części weszła w życie 1 stycznia 2014 r., zmieniając m. in. przepisy o obowiązku podatkowym, podstawie opodatkowania i szereg innych.
W czasie długiego vacatio legis przewidzianego dla ustawy z 7 grudnia 2012 r. zauważono niedoskonałości w zawartych w niej przepisach przejściowych, które postanowiono naprawić, zanim regulacje te zaczęłyby być stosowane w praktyce na przełomie lat 2013 i 2014. Temu właśnie celowi miało służyć dodanie pewnych regulacji w tym zakresie do ustawy, która zasadniczo dotyczyła utrzymania podwyższonych stawek VAT.
Zmiana objęła m. in. art. 8 ustawy z 7 grudnia 2012 r., do którego dodano przepis przejściowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta