Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Albo zwolnienie, albo odliczenie

13 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Amelia Sawerska
Mikołaj Paja
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Mikołaj Paja

Podatnik nie może odliczyć VAT od usług, które w prawie krajowym były nieprawidłowo objęte zwolnieniem, jeżeli z niego korzystał.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 listopada 2013 r. (I FSK 1763/12).

Spółka prowadziła działalność, w ramach której wykonywała usługi w zakresie edukacji objęte zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Spółka nie odliczała VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych z działalnością. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zadała pytanie, czy ma prawo odliczyć podatek naliczony od początku działalności. Zdaniem podatnika prawo do odliczenia przysługiwało mu wraz z rozpoczęciem działalności, ponieważ postanowienia art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT naruszały normy zarówno VI, jak i 112 dyrektywy, zbyt szeroko zakreślając zawarte tam zwolnienie.

Organ przyznał, że w przypadku czynności, które w przepisach prawa krajowego korzystały ze zwolnienia, a w przepisach prawa wspólnotowego podlegają opodatkowaniu, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT, niemniej podatnik nie może się powoływać na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9736

Wydanie: 9736

Spis treści
Zamów abonament