Podatkowo firma nie straci
Niezależnie od tego, czy dotacja na zakup lub wytworzenie środka trwałego korzysta ze zwolnienia czy też nie, nie wpłynie ona na zwiększenie podstawy opodatkowania. Z kolei amortyzacja w części odpowiadającej dofinansowaniu jej nie zmniejszy.
Autonomiczność prawa bilansowego i prawa podatkowego determinuje występowanie rozbieżności pomiędzy tymi systemami, wynikające głównie z różnych celów, którym służą poszczególne regulacje. Ponieważ rozbieżności występują zarówno w zakresie kosztów, jak i przychodów, beneficjent powinien rozstrzygnąć kilka kwestii >patrz schemat.
Pierwszym krokiem jest ustalenie czy otrzymana dotacja jest przychodem dla celów podatku dochodowego. Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o CIT przychodami są m.in. otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Jednak nie każda dotacja jest przychodem.
Wynika to z art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o CIT. Za przychód nie uważa się wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub sfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych, agencji wykonawczych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów. Generalnie jednak otrzymywane dotacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta