GUS czeka na zestawienia
Został tydzień na przekazanie sprawozdania rocznego o zatrudnieniu, płacach i czasie pracy w firmie do celów statystycznych. Nie wystarczy tu podsumowanie danych wykazanych w informacjach kwartalnych.
Jednym z obowiązków pracodawców jest przekazywanie sprawozdań dla Głównego Urzędu Statystycznego. Na druku Z-03 jest to zestawienie kwartalne (o zatrudnieniu i wynagrodzeniach), a na Z-06 – roczne (o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy). Metodologia ich wypełniania jest taka sama.
Sprawozdanie Z-06 za 2013 r. należy złożyć do 20 stycznia 2014 r. Podstawowe dane, jakie trzeba w nim wykazać, to liczba zatrudnionych oraz wypłacone z tego tytułu wynagrodzenie.
Średnia liczba etatów
W sprawozdaniu podaje się przeciętną liczbę zatrudnionych po przeliczeniu na pełne etaty w zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku. Przeciętne zatrudnienie to średnia wielkość zatrudnienia (podana w etatach) obliczona dla badanego okresu – czyli w przypadku sprawozdania Z-06 dla roku kalendarzowego. Liczbę pracowników trzeba ustalić na podstawie danych z każdego miesiąca, z którego oblicza się sumę przeciętnie zatrudnionych. Wyniki z każdego miesiąca należy następnie zsumować i podzielić przez 12. Ten dzielnik ma zastosowanie nawet wtedy, gdy przedsiębiorstwo nie funkcjonowało przez 12 miesięcy.
W rachunkach ma znaczenie specyfika zatrudnienia w danej firmie. Jeżeli ma miejsce duża fluktuacja kadry, to stan zatrudnienia w miesiącu należy ustalić na podstawie średniej arytmetycznej. Liczy się ją, najpierw sumując liczbę zatrudnionych w każdym dniu miesiąca,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta