Konieczny plan według reguł
HARMONOGRAMY | Można ustalić załodze więcej dni roboczych niż wynikające z kalendarza, licząc od poniedziałku do piątku. Warunek – pracodawca musi wcześniej wprowadzić okres rozliczeniowy dłuższy niż miesiąc.
Piotr Wojciechowski
Od 23 sierpnia 2013 r. pracodawcy muszą tworzyć grafiki czasu pracy. Te nowości można sprowadzić do dwóch podstawowych wymogów:
- sporządzenia harmonogramu czasu pracy oraz
- podania go do wiadomości pracownikom przynajmniej na tydzień przed rozpoczęciem okresu, na który go zbudowano.
Minimalny jednak okres, na który trzeba sporządzić taki plan, wynosi miesiąc. I to niezależnie od tego, jak długo trwa okres rozliczeniowy funkcjonujący w firmie. A może być nawet 12-miesięczny.
Przykład
Personel produkcyjny obowiązuje 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Ta grupa zawodowa pracuje od poniedziałku do niedzieli w wybrane przez szefa dni, zgodnie z zasadą przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Mimo 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego, budując harmonogram czasu pracy, pracodawca podaje go załodze do wiadomości na kolejne miesiące i pilnuje, aby mistrzowie zarządzający poszczególnymi działami przekazywali te grafiki na tydzień przed rozpoczęciem konkretnego miesiąca.
W jakiej postaci
Grafiki mogą występować w wersji pisemnej lub elektronicznej. Po raz pierwszy w historii kodeks pracy dopuścił sporządzenie dokumentu z zakresu czasu pracy w formie innej niż papierowa. Ale grafiki w wersji elektronicznej wolno dać wyłącznie wtedy, gdy firma wyposaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta