Ręce precz od tych, którzy przestrzegają prawa
Nie może być tak, że podatnik, mając do wyboru parę wariantów postępowania (z których żaden nie jest sprzeczny z prawem), będzie narażony na sankcje dlatego, iż nie wybrał tak, aby budżet państwa osiągał większe dochody – pisze prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Minister finansów Mateusz Szczurek kontynuuje dzieło psucia Ordynacji Podatkowej. Chce do niej wprowadzić klauzulę obejścia prawa podatkowego. No cóż – zmiany korzystne zapowiadał, jak był kandydatem na ministra. Teraz wprowadzi niekorzystne.
Zmianę taką wprowadził już rząd SLD-PSL w 2004 roku, ale na szczęście Trybunał Konstytucyjny uznał ją wówczas za sprzeczną z Konstytucją. To był czas, gdy Donald Tusk nazywał się jeszcze liberałem, więc pomysły premiera Leszka Millera krytykował. Dziś – gdy już się przyznał, że w skrytości ducha zawsze pozostawał socjalistą – postanowił chyba pokazać podatnikom, że Miller przy nim był liberałem.
Według św. Tomasza
Zmiany prawa podatkowego mają być jak zmiany prawa karnego. Mają działać na podatników jak na kierowców. Skoro ktoś pijany spowodował wypadek – wszyscy mamy wozić alkomaty. Jedna ze spółek giełdowych dokonała optymalizacji podatkowej w zakresie kwalifikacji znaków towarowych jako kosztów – wszyscy zostaniemy rzuceni na żer poborców podatkowych i skazani na ich łaskę lub niełaskę.
Podatki trzeba płacić, a kary za ich niepłacenie powinny być wysokie. Potrzebne są jednak do tego dwa elementy. Po pierwsze, system podatkowy nie może przypominać bardziej wywłaszczenia niż opodatkowania, jak jest obecnie. Po drugie, przepisy podatkowe muszą być jasne i oczywiste bez możliwości ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta