Należność nie dotyczy czasu trwania usługi
Wstępna opłata leasingowa ma charakter samoistny i bezzwrotny względem rat. Należy ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo.
W maju 2010 r. spółka uiściła opłatę wstępną w związku z zawarciem umowy leasingu. Pierwszą ratę leasingową miała zapłacić w lutym 2011 r. Umowę zawarto na okres 36 miesięcy. Dla celów podatkowych umowa została zakwalifikowana jako leasing operacyjny, dla celów bilansowych jako finansowy, w związku z czym opłata wstępna miała zwiększyć cenę nabycia przedmiotu leasingu. Rokiem podatkowym dla firmy jest okres od lipca do czerwca. Dlatego opłata wstępna wniesiona została w roku podatkowym poprzedzającym rok, od którego rozpoczęta miała być realizacja umowy leasingu.
Spółka zapytała, w jakim momencie może zaliczyć opłatę wstępną do kosztów podatkowych. Jej zdaniem należy ją uwzględnić w dniu ujęcia w księgach rachunkowych. Nie ma ona bowiem związku z okresem trwania umowy leasingu. Za to stanowi warunek jej zawarcia.
Fiskus odpowiedział, że wydatki związane z umową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta