Jak ustalić wartość początkową wytworzonego środka trwałego
Ceną nabycia jest kwota należna zbywcy. Nie ma znaczenia, że została ona częściowo rozliczona przez zaliczenie na jej poczet wierzytelności, na których nabycie podatnik wydatkował kwoty niższe niż ich nominalna wartość.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 listopada 2013 r. (II FSK 2911/11).
Podatnik (dalej także: spółka) przejął nieukończoną inwestycję w celu zakończenia na niej budowy. Spółka nabywała wierzytelności wobec poprzedniego inwestora od osób trzecich, które zaliczyła później na poczet ceny nabycia nieruchomości, przedstawiając wierzytelności w kwotach wyższych niż ceny faktycznie zapłacone z tytułu ich nabycia. Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy różnica między faktycznymi wydatkami na nabycie wierzytelności osób trzecich wobec poprzedniego inwestora a ich wyższą sumą zaliczoną ostatecznie na poczet ceny nabycia inwestycji, może być zaliczona na zmniejszenie kosztu wytworzenia, a w efekcie na zmniejszenie wartości początkowej wytworzonego środka trwałego, od którego dokonywane będą odpisy amortyzacyjne. Zdaniem spółki uzyskała ona skonto, które obniżyło wartość nabytej nieruchomości, a jego kwota zmniejsza wydatki związane z wytworzeniem składników majątku trwałego. Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta