Jak ustalić koszt wytworzenia produktu
PROCEDURY | Przyporządkowanie do jednostki wyrobu kosztów pośrednich nie jest precyzyjnie uregulowane w przepisach. W szczególności kłopotliwe dla firm jest oszacowanie ich uzasadnionej części.
Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) nakłada na jednostki wymóg ustalania kosztów wytworzenia produktów w celu ich wyceny. Dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów zapasy produktów wycenia się według kosztów wytworzenia, ustalonych zgodnie z art. 28 ust. 3 uor.
Koszt wytworzenia produktu, zarówno gotowego, jak i niezakończonego, obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem (koszty bezpośrednie) oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu (koszty pośrednie).
Z teorii
Koszty bezpośrednie są w przepisie wskazane jako obejmujące:
- wartość zużytych materiałów bezpośrednich,
- koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją,
- inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje w dniu wyceny.
Do uzasadnionej, odpowiedniej do okresu wytwarzania produktu, części kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu zalicza się z kolei:
- zmienne pośrednie koszty produkcji,
- tę część stałych, pośrednich kosztów produkcji, które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych.
Za normalny poziom wykorzystania zdolności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta