Udziały można objąć nie tylko za gotówkę
ewidencja | Aport rzeczy w zamian za uczestnictwo w spółce kapitałowej to popularne rozwiązanie. Na ujęcie związanych z tym operacji u wnoszącego wpływa różnica pomiędzy wartością przekazanych składników majątku a wartością udziałów.
Monika Borczyńska
Spółki w celu objęcia udziałów w innej spółce mogą wnieść – oprócz wkładu pieniężnego – aport rzeczy i zbywalnych praw majątkowych.
Wartość księgowa wnoszonego przez spółki aportu może być:
- równa wartości nominalnej obejmowanych udziałów,
- niższa od wartości nominalnej obejmowanych udziałów,
- wyższa od wartości nominalnej obejmowanych udziałów.
W momencie przekazania aportu w postaci rzeczy i zbywalnych praw majątkowych wnoszący aport wyksięgowuje przekazane składniki majątku w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi. Wartość nominalną objętych udziałów wprowadza natomiast w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi. Jeżeli powstanie różnica między niższą wartością księgową przekazanego w zamian za te udziały aportu w postaci rzeczy lub zbywalnych praw majątkowych a wyższą wartością nominalną objętych udziałów, to wnoszący aport powinien tę różnicę odnieść na kapitał z aktualizacji wyceny.
Ewidencja takiej operacji wygląda następująco:
Wn „Pozostałe koszty operacyjne"
Ma „Kapitał z aktualizacji wyceny".
Takie księgowanie powoduje, że w rachunku zysków i strat nie powstaje zysk z tytułu wniesienia aportu.
Poza takim księgowaniem wnoszący aport powinien w księgach wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta