Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Preferencja tylko dla dwóch stron

13 stycznia 2014 | Ekspert księgowy
Krzysztof  Modzelewski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Krzysztof Modzelewski

Rozliczenie pożyczki, które ma umocowanie w stosownej umowie cywilnoprawnej, nie może modyfikować bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że jej udziałowcem jest inny podmiot, którego członkami są rolnicy. W ramach spółdzielni utworzyli oni fundusz wzajemnej pomocy. Zgromadzone na nim środki, na zasadzie pożyczki, przekazywane są rolnikom w sytuacji nagłych wypadków losowych, pożarów, klęsk żywiołowych, jak również na zakup krów i urządzeń chłodniczych. Spółka zapewniła, że wystawiając faktury VAT RR i wykazując na nich podatek, spełnia wszystkie postanowienia i warunki zawarte w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT. Z tym że zgodnie z art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, następuje na rachunek bankowy rolnika i jest pomniejszona o spłatę pomocy z funduszu.

Podatniczka zapytała, czy brak zapłaty na rachunek bankowy różnicy należności z tytułu potrąconej spłaty pożyczki pozbawia możliwości odliczenia podatku naliczonego w tej części. Sama uważała, że spłaty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9736

Wydanie: 9736

Spis treści
Zamów abonament