Bierność pozbawi pensji za gotowość do pracy
ORZECZENIE. Pracownik powinien aktywnie manifestować gotowość do świadczenia pracy. Nie może się ograniczać do biernego oczekiwania na wezwanie pracodawcy. Powinien przynajmniej co jakiś czas powiadamiać go o miejscu przebywania i możliwości wezwania do pracy, zachowując przy tym formę dostatecznie informującą o gotowości do podjęcia obowiązków. Taką formą jest też comiesięczne żądanie wypłaty wynagrodzenia z tytułu gotowości do pracy.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 14 października 2013 r. (II PK 16/13).
W tej sprawie pracownica została wyrokiem sądu rejonowego przywrócona do pracy jako sprzedawca w sklepie prowadzonym przez pozwanego przedsiębiorcę. Sąd drugiej instancji oddalił apelację pracodawcy od tego wyroku.
Trzy miesiące później powódka wniosła przeciwko niemu kolejny pozew. Dochodziła ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenia za gotowość do pracy w sześciotygodniowym okresie po dniu prawomocnego przywrócenia do pracy. Również w tej sprawie SR zasądził na jej rzecz dochodzone należności, a apelacja pozwanego została oddalona. W uzasadnieniu tego wyroku SR wskazał, że po wyroku przywracającym kobietę na etat u pozwanego zgłosiła mu ona gotowość podjęcia pracy. Jednocześnie nie wykorzystała dziesięciu dni urlopu wypoczynkowego, a jej stosunek pracy uległ rozwiązaniu w drodze złożonego przez nią wypowiedzenia. W pozwie była pracownica domagała się zasądzenia od pozwanego kwoty 12 936 zł wraz z ustawowymi odsetkami za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta