Śląskie kopalnie do poprawki
Nie ma sensu utrzymywać w ruchu nierentownych zakładów. Można zrezygnować z ich eksploatacji z opcją powrotu, gdy za 10 czy 20 lat sytuacja zmieni się i wydobycie znów będzie opłacalne – mówi doradca firmy PD Co.
Rz: Polskimi złożami węgla interesują się zagraniczni inwestorzy, m.in. należąca do australijskiego Prairie Downs Metals firma PD Co. Czy obecna trudna sytuacja w branży, związana ze spadającymi cenami węgla, może zniechęcić ich do inwestowania w naszym kraju?
Mirosław Taras: Mimo tego, co się dzieje na światowym rynku węgla, Polska wciąż jest dobrym miejscem do inwestycji w sektor wydobywczy. Przede wszystkim mamy bogate złoża węgla, czy to w Zagłębiu Śląskim czy Lubelskim, w dużym stopniu już udokumentowane, nie najgorsze warunki prawne do prowadzenia działalności oraz stabilną sytuację gospodarczą i polityczną. Widzę duży potencjał do budowania w naszym kraju kopalń, które mogą tanio produkować surowiec. A to kwestie dla inwestorów kluczowe, zwłaszcza w kontekście niepewności co do tego, jak dalej rozwinie się sytuacja za naszą wschodnią granicą.
Prace poszukiwawcze prowadzone przez PD Co dają nadzieję na uruchomienie wydobycia na Lubelszczyźnie?
Firma kończy już wiercenia poszukiwawcze i będzie teraz tworzyć dokumentację geologiczną. Wyniki badań są bardzo obiecujące, ale aby przejść od projektu do eksploatacji, potrzeba czasu. Po udokumentowaniu złóż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta