Jak sformułować uchwały dotyczące gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy
LEGISLACJA | Ogólne zasady wynajmu i sprzedaży mieszkań będących własnością gminy regulują ustawy, ale szczegóły zależą od woli rad gmin wyrażonej w stosownych uchwałach.
Najem lokali
Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w art. 4 ust. 1 stanowi, że tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań własnych gminy. Gminy realizują to zadanie poprzez działania wymienione w następnych ustępach tego artykułu:
- gmina, na zasadach i w wypadkach przewidzianych w ustawie, zapewnia lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach (ust. 2),
- w przypadku wykonywania przez komornika obowiązku opróżnienia lokalu, na podstawie art. 1046 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego, gmina wskazuje tymczasowe pomieszczenie albo noclegownię, schronisko lub inną placówkę zapewniającą miejsca noclegowe, chyba że pomieszczenie odpowiadające wymogom tymczasowego pomieszczenia wskazał wierzyciel lub dłużnik albo osoba trzecia (ust. 2a).
Mieszkaniowy zasób gminy stanowi bazę pozwalającą gminom wykonywać to zadanie, a państwo wspomaga je w tym, udzielając dotacji celowych z budżetu.
Rady gmin rozszerzają ustawowe instrumentarium dla wykonywania zadania tworzenia warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej, podejmując uchwały w sprawie wieloletnich programów gospodarowania mieszkaniowym zasobem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta