Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile państwa w gospodarce

25 marca 2014 | Ekonomia i Rozwój

Grzegorz Kołodko sugeruje, aby pewna wszechwładna instytucja odgórnie decydowała, jakie zróżnicowanie dochodów jest słuszne, jaki wzrost gospodarczy jest na miarę możliwości danego kraju.

Małgorzata Karaś

W artykule „Kto jest dobrym ekonomistą" w „Rz" z 3 marca br. Grzegorz Kołodko przedstawia swoją diagnozę przyczyn kryzysu subprime i proponuje wprowadzenie ustroju gospodarczego, który nazywa nowym pragmatyzmem. Niestety, trudno się zgodzić z jego spojrzeniem na przyczyny kryzysu, a postulowane rozwiązania brzmią jak echo czasów, które minęły w Polsce wraz z końcem lat 80.

Zacznijmy od przyczyn kryzysów finansowych. G. Kołodko upatruje ich w niewłaściwych zależnościach między rynkiem a państwem. Zależności te utożsamia z neoliberalizmem, czyli – chociaż brak w artykule jednoznacznej definicji – niedostateczną ingerencją państwa w gospodarkę. Kołodko zdaje się mówić: gdyby państwa silniej ingerowały w swój system finansowy w poprzedniej dekadzie, kryzysu subprime by nie było.

To zbyt uproszczone podejście. System finansowy w gospodarce rynkowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9797

Wydanie: 9797

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament