Gdy podatnik pomyli się na swoją niekorzyść
EWIDENCJA | Błędy w księdze powinny być poprawiane natychmiast po ich wykryciu. W ten sposób w trakcie ewentualnej kontroli przedsiębiorca uniknie zarzutu, że prowadzi dokumentację nierzetelnie i wadliwie.
- Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jak poprawić rozliczenie PIT, kiedy w styczniu wykazałem kwotę kosztów mniejszą niż na potwierdzającym ten wydatek dokumencie? Co z zapłaconą zbyt wysoką zaliczką na podatek? Czy powinienem pomniejszyć kwotę PIT do zapłaty w kolejnym miesiącu czy wystąpić do urzędu o zwrot nadpłaty? – pyta czytelnik.
W przypadku pomyłki polegającej na zaniżeniu kosztów i zaewidencjonowaniu w księdze mniejszej kwoty wydatku, niż wynika z dokumentu, podatnik powinien skorygować zapis księgowy i wykazać prawidłową wartość kosztu w pkpir. Wynika to z § 11 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia pkpir. Zgodnie z nim księgę należy prowadzić w sposób rzetelny i niewadliwy. W konsekwencji wszystkie zapisy księgowe powinny być prawidłowe, a dane liczbowe ujęte w księdze – zgodne z kwotami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta