Czy można uniknąć pułapek, prowadząc rekrutację do przedszkoli
Edukacja | Koszty wdrożenia nowego systemu poniosą samorządy. Pozostaje im oraz dyrektorom placówek tylko prawidłowo przygotować proces rekrutacji i czekać na rozwój wydarzeń.
Nowe regulacje wprowadzone ustawą z 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (dalej ustawa zmieniająca) weszły w życie 18 stycznia br. Dodała ona do ustawy o systemie oświaty rozdział 2a „Przyjmowanie do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek". Celem wprowadzenia tej zmiany było wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 r., sygn. sprawy K 38/12 (DzU poz. 87 i OTK-A 2013/1/1).
Trybunał stwierdził niezgodność art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, a w konsekwencji – również niekonstytucyjność rozporządzenia ministra edukacji narodowej i Ssportu z 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (DzU Nr 26, poz. 232, ze zm.) wydanego na jej podstawie. TK orzekł niezgodność m.in. ze względu na samoistność regulacji zawartej w rozporządzeniu wykonawczym. Wynikała ona z braku odpowiednich regulacji na poziomie ustawy i nadania aktowi wykonawczemu charakteru podstawowego źródła prawa. W uzasadnieniu do wyroku odniósł się również negatywnie do rozwiązań dotyczących rekrutacji umieszczanych w statutach placówek oświatowych, na podstawie art. 60 ust. 1 pkt 6 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta