Warunki zwolnienia szkoleń z VAT są niezgodne z prawem UE
Dodatkowe ustawowe wymagania pozwalające skorzystać z preferencji przy usługach kształcenia zawodowego odbiegają od regulacji unijnych. Dyrektywa pomija m.in. formy prowadzenia działalności wynikające z przepisów o oświacie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wydanym niedawno wyroku potwierdził, że przewidziane przez ustawę o podatku od towarów i usług warunki zwolnienia dla usług kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego, określone w art. 43 ust. 1 pkt 29, są niezgodne z regulacjami europejskimi, na podstawie których wprowadzono zwolnienie do polskiego porządku prawnego.
Wyrok zapadł w wyniku skargi na interpretację indywidualną. Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej szkołę językową. Podatniczka zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji w zakresie zwolnienia z podatku od towarów i usług. Spółka nabywała usługi szkoleniowe od podmiotu brytyjskiego. Chciała się upewnić, że usługi takie podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT. Wątpliwości spółki wzbudziła zwłaszcza ta część przepisu, która zwalnia wspomniane usługi od podatku pod warunkiem, że są one prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
Przedmiot sporu
Przedmiot sporu sprowadzał się do odpowiedzi na pytanie, czy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT może być podstawą do odmowy stosowania zwolnienia z VAT tylko z uwagi na brak spełnienia dodatkowych warunków określonych w tym przepisie w sytuacji, gdy warunki te nie zostały w ogóle przewidziane w art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta