Nowa dyrektywa – kolejny mały krok w dobrym kierunku
Dzięki ostatnim zmianom w dyrektywie o zamówieniach publicznych organizowanie przetargów może być prostsze i znacznie bardziej elastyczne. Ważne teraz, jak unijne przepisy implementuje polski ustawodawca – piszą Jakub Pawelec i Jakub Wojsyk.
Parlament Europejski przyjął, a Rada UE zaakceptowała nową dyrektywę o zamówieniach publicznych uchylającą dotychczasową dyrektywę 2004/18/WE w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi (tzw. dyrektywę klasyczną).
W grudniu 2011 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek w zakresie przyjęcia nowej dyrektywy regulującej udzielanie zamówień publicznych. Prace nad projektem w Parlamencie Europejskim i Radzie UE trwały ponad dwa lata. 15 stycznia 2014 r. PE uchwalił, a 11 lutego br. Rada zaakceptowała, nową dyrektywę o zamówieniach publicznych.
Nowe zasady weszły w życie 20 dni po publikacji dyrektywy w Dzienniku Urzędowym UE, w marcu 2014 r. Państwa członkowskie będą musiały implementować dyrektywę do krajowego porządku prawnego w terminie 24 miesięcy od jej wejścia w życie.
Nowe przepisy stawiają trzy główne cele: uproszczenie procedur, większą elastyczność oraz pewność prawa. Wprowadzone regulacje mają pobudzić uczciwą konkurencję i zapewnić jak najkorzystniejszy dla odbiorców stosunek wartości do ceny (value for money). Kryterium oferty najkorzystniejszej ekonomicznie (most economically advantageous tender) ma umożliwić zamawiającym położenie większego nacisku na jakość, warunki środowiskowe, aspekty społeczne i innowacje, przy dalszym uwzględnianiu ceny i kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta