Tani kredyt zostaje na dłużej
Finanse | Przed nami rekordowo długi okres niskich stóp procentowych. To ulga dla zadłużonych, zachęta do wydawania i bardziej ryzykownych inwestycji.
Agnieszka kamińska
Stopy procentowe pozostają bez zmian. Taką decyzję podjęła w środę Rada Polityki Pieniężnej i zadeklarowała, że koszt pieniądza się nie zmieni co najmniej do września. Ale rośnie prawdopodobieństwo, że stopy pozostaną historycznie niskie jeszcze przez najbliższy rok. A jeszcze na początku roku analitycy oceniali, że do ich pierwszej podwyżki dojdzie jesienią 2014 r.
Rynek międzybankowy wycenia, że pierwsza podwyżka nastąpi dopiero w marcu 2015 r. Podobnie prognozują analitycy. Jeśli tak się stanie, będzie to najdłuższy w historii czas stabilnego kosztu pieniądza. Inwestorzy wyceniają, że i potem pieniądz nie będzie mocno drożał. – Wiele wskazuje na to, że w najbliższych dwóch latach stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie lub będą tylko nieznacznie wyższe niż teraz – przyznaje Ignacy Morawski, główny ekonomista PBP.
Dzisiaj główna stopa procentowa to 2,5 proc. Inwestorzy obstawiają, że do końca 2016 r. wzrośnie do 3,25 proc.
2,44 proc. wynosi dziś średnie oprocentowanie rocznej lokaty na 5 tys. zł; w połowie 2015 r. wzrośnie do 2,87 proc. - wylicza Comperia.pl
Ulga dla pożyczających
Niska inflacja i polityka banków centralnych za granicą to główne argumenty za tym, aby stopy w Polsce jeszcze długo pozostały bez zmian. – Oczekiwania wobec Polski przesuwają się w ślad za polityką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta