Pytanie o składki na pomostówki pozostanie bez odpowiedzi
W trybie interpretacji indywidualnej przedsiębiorca nie dowie się od ZUS, czy prawidłowo zakwalifikował pracę swojego podwładnego jako wykonywaną w szczególnych warunkach lub charakterze. Nie pomoże mu też inspekcja pracy.
Pracodawca, którego podwładni pracują w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656 ze zm.), musi prowadzić dwa rodzaje rejestrów – wykaz stanowisk pracy, na których wykonywana jest taka praca, oraz ewidencję osób wykonujących te prace >patrz ramka.
Zakwalifikowanie pracy konkretnego etatowca jako wykonywanej w szczególnych warunkach lub charakterze spoczywa na pracodawcy. To on zgodnie z art. 41 ust. 4 pkt 2 ustawy o emeryturach pomostowych musi prowadzić ewidencję wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub charakterze, za których trzeba płacić składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Ten, który chciałby zweryfikować swoje decyzje w tym zakresie, w szczególności, czy ma prawidłowy wykaz stanowisk, nie ma na to szansy.
Inspekcja nie pomoże
Pracownik, który nie zostanie ujęty w ewidencji i chce to zakwestionować (bo pozbawia go to ewentualnej emerytury pomostowej), może poskarżyć się Państwowej Inspekcji Pracy.
Z licznych orzeczeń sądów administracyjnych wynika jednak, że PIP nie jest umocowana do ustalania, jakie stanowiska spełniają warunki ustawy o emeryturach pomostowych. Inspektor nie ma prawa badać, czy szef prawidłowo ustalił wykaz stanowisk w szczególnych warunkach lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta