Nękanie zleceniobiorcy nie jest bezkarne
Przy systematycznie zwiększającej się liczbie osób pracujących na podstawie tzw. umów śmieciowych ważne jest to, że nie można naruszać dóbr osobistych wykonawców. Poszkodowani mogą dochodzić swoich roszczeń nie tylko w sądzie cywilnym, ale też karnym.
Definicję mobbingu określa kodeks pracy. Nie oznacza to jednak, że takie naganne zachowania są zakazane tylko wobec pracowników, których dotyczy ta ustawa. Analogiczną ochroną objęci są też zleceniobiorcy i inne osoby wykonujące pracę na podstawie kontraktów cywilnoprawnych.
Ustawowa definicja
Mobbing oznacza – zgodnie z art. 943 kodeksu pracy – działanie lub zaniechanie dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, które polega na uporczywym i długotrwałym nękaniu go lub zastraszaniu, wywołuje u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powoduje lub ma na celu jego poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie tej osoby lub wyeliminowanie z grupy zatrudnionych.
Kodeks pracy określa prawa i obowiązki stron stosunku pracy. W konsekwencji jego uregulowania, również te dotyczące mobbingu, mają zastosowanie wyłącznie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Pracujący na innej podstawie znaleźli się poza zakresem tej ochrony....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta