Zwrot PCC tylko przy uchyleniu się od skutków prawnych czynności
Rozwiązanie – w drodze zgodnych oświadczeń woli – ważnej umowy nie jest podstawą do domagania się od fiskusa zapłaconego wcześniej z tytułu jej zawarcia podatku od czynności cywilnoprawnych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 26 lutego 2014 r. (I SA/Bk 14/14).
Podatnik (osoba fizyczna) nabył lokal mieszkalny. Od zawartej umowy sprzedaży notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Po pewnym czasie nabywca i sprzedawca kolejnym aktem notarialnym rozwiązali jednak tę umowę sprzedaży oraz zawarli nową – przedwstępną umowę sprzedaży tego samego lokalu mieszkalnego, od której notariusz ponownie pobrał PCC. W związku z rozwiązaniem pierwszej umowy podatnik wystąpił do organu podatkowego z wnioskiem o zwrot nadpłaconego PCC pobranego przez notariusza. Podatnik swoje żądanie wywiódł z art. 11 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, zgodnie z którym podatek podlega zwrotowi, jeżeli uchylone zostały skutki prawne oświadczenia woli (nieważność względna). Podatnik wskazał, że przyczyną rozwiązania pierwotnej umowy był błąd co do treści czynności prawnej, polegający na nieprawidłowym określeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta