Komu członek zarządu powinien złożyć rezygnację
Oświadczenie o zakończeniu pełnienia funkcji w zarządzie spółki składa się zgromadzeniu wspólników, a nie poszczególnym wspólnikom.
Kodeks spółek handlowych w art. 202 § 4 i art. 369 § 5 jako jedną z przyczyn wygaśnięcia mandatu członka zarządu wymienia rezygnację z pełnienia tej funkcji – nie można wszak nikogo zmusić do zasiadania w zarządzie firmy. Powstaje zatem pytanie, komu takie oświadczenie o rezygnacji ma złożyć członek zarządu. Innemu członkowi zarządu, radzie nadzorczej, a może wspólnikom?
Właściwy organ albo reprezentant spółki
Poza sporem pozostaje, że oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji członka zarządu powinno być złożone właściwemu organowi spółki lub jej reprezentantowi. Biorąc pod uwagę przepisy kodeksu spółek handlowych, w pierwszej kolejności w grę może wchodzić zastosowanie przepisu art. 210 § 1 dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z którym „W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników", lub też jego odpowiednika dla spółki akcyjnej, czyli art. 379 § 1.
Przepis posługuje się jednak pojęciem „w umowie", a tymczasem złożenie rezygnacji nie jest umową, lecz raczej jednostronną czynnością prawną, która powoduje ustanie stosunku korporacyjnego członka zarządu łączącego go ze spółką.
Zazwyczaj jednak rezygnacja będzie się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta