Polski przemysł obronny, czyli przed nami schody...
Przemysł ten, wspierany przez państwo, musi poszukiwać możliwości eksportowych i budować sieć kooperacji międzynarodowej przy produkcji systemów obronnych.
andrzej maria wilk
Mimo upływu ćwierćwiecza od transformacji i 15 lat naszego uczestnictwa w NATO nie doczekaliśmy się w Polsce całościowej, spójnej i efektywnie realizowanej strategii ujmującej rolę, cele i zadania polskiego przemysłu obronnego oraz konieczne mechanizmy i niezbędne środki.
Wprowadzenie zasady stałego udziału wydatków obronnych w budżecie państwa oraz strategiczna inicjatywa prezydenta w zakresie obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej to kroki we właściwym kierunku. Nie można godzić się na to, by ta minimalna kwota była obniżana przez jej corocznie niepełne wykorzystywanie.
Jak zapewnić pełne wykorzystywanie środków i zapobiec ich marnotrawstwu? Znaczna część przyznanych środków powinna mieć charakter niewygasający, pozwalający na ich przesuwanie na kolejny rok. Dzięki temu racjonalizacja wydatków następowałaby w kilkuletniej perspektywie odpowiadającej współczesnym cyklom ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta