Czy inwestować na Guernsey
Dywidendy wypłacane na rzecz nierezydenta Guernsey nie podlegają obciążeniu daniną na wyspie. To daje inwestorom określone możliwości wykreowania oszczędności finansowych.
W ostatnim artykule z cyklu międzynarodowych optymalizacji podatkowych opisywaliśmy Jersey >patrz „Prawo i Praktyka" z 6 marca br., str. >D4). Dziś pora na kolejną z Wysp Normandzkich, regularnie wykorzystywaną w planowaniu międzynarodowym. Podobnie jak Jersey, Guernsey nie jest członkiem Unii Europejskiej. Za wzrost PKB odpowiadają tu głównie usługi finansowe, takie jak bankowość, ubezpieczenia oraz zarządzanie funduszami.
To jest były raj
Podobnie jak Jersey, Guernsey kiedyś postrzegana była jako raj podatkowy – była umieszczona na liście ministra finansów z 16 maja 2005 r. krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Wyspę usunięto z wykazu (nie ma jej w zaktualizowanym rozporządzeniu z zeszłego roku). Wynika to ze skutecznych negocjacji polskiego rządu z władzami Guernsey – wyspa w końcu przystała na pewne ustępstwa, podpisując w 2013 roku z Polską dwie umowy:
- w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym oraz
- w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych.
Ostatnia z nich jest zawężoną wersją standardowej umowy bilateralnej. Zawiera regulacje dotyczące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta