Przedstawicielstwo nie stanowi o stałym miejscu działalności
Jeżeli usługi są świadczone na rzecz podmiotu zagranicznego, to należy uznać, że są wykonywane w siedzibie lub stałym miejscu prowadzenia działalności usługobiorcy. Podatek należny powinien być rozliczony przez firmę z innego kraju, nawet jeżeli właściwym odbiorcą świadczeń jest polskie przedstawicielstwo.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 11 marca 2014 r. (III SA/Wa 2553/13).
Spółka z siedzibą w Niemczech nabywa usługi doradztwa i usługi księgowe świadczone przez podmiot polski. Spółka posiada w Polsce przedstawicielstwo. Artykuł 27 ust. 3 ustawy o VAT w brzemieniu z 2004 r. stanowił, że dla usług świadczonych na rzecz osób prawnych posiadających siedzibę w innym kraju Wspólnoty niż usługodawca, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności – stały adres lub miejsce zamieszkania. Spółka zwróciła się do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot VAT, podkreślając, że właściwym odbiorcą wyżej wymienionych usług było polskie przedstawicielstwo, wobec czego należny podatek z tego tytułu powinien rozliczyć usługodawca, zgodnie z ogólną zasadą miejsca świadczenia usług określoną w art. 27 ust. 1.
Organy I oraz II instancji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta