Bestsellery
1.
Malarz Zdzisław Beksiński, jeden z dwóch bohaterów książki Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny" (Znak), przyjaźnił się z historyk Marią Turlejską, do której w latach 60. i 70. wysłał z Sanoka około 500 listów. Tematyka tej korespondencji była bardzo szeroka, nieraz obejmująca też politykę. „W 1967 roku – czytamy – trwa rewolucja kulturalna. Mao Tse-Tung uważany jest za poetę rewolucji, ale Beksiński, który jest zdania, że z komunizmem należy walczyć, pisze do Turlejskiej, że uważa Chiny za śmiertelnego wroga i niedoceniane niebezpieczeństwo dla całego świata, a Mao jest tylko »tłustą nadzianą kiszką« i »obrzydliwym nadmuchiwanym balonem«. W takim znaczeniu poetą rewolucji był i Hitler, a jednym z jego poematów »Noc długich noży«".
Oburzona Turlejska, w końcu działaczka komunistyczna i wieloletnia guru Adama Michnika, wytyka malarzowi, że przemawia przez niego „sanocka kołtuneria", której nienawidzi. Ten odpisuje: „Spostrzegłem (...) podczas lektury Pani listu, że jestem dyskretnie zapędzany na własne podwórko – specjalisty od wzruszeń artystycznych i jako takiego gotowa mnie Pani tolerować, a nawet podziwiać, natomiast jako normalnego człowieka, mającego jeszcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta