Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bestsellery

12 kwietnia 2014 | Plus Minus | Ewa Tenderenda-Ożóg Krzysztof Masłoń
źródło: Plus Minus
źródło: Plus Minus
źródło: Plus Minus

1.

Malarz Zdzisław Beksiński, jeden z dwóch bohaterów książki Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny" (Znak), przyjaźnił się z historyk Marią Turlejską, do której w latach 60. i 70. wysłał z Sanoka około 500 listów. Tematyka tej korespondencji była bardzo szeroka, nieraz obejmująca też politykę. „W 1967 roku – czytamy – trwa rewolucja kulturalna. Mao Tse-Tung uważany jest za poetę rewolucji, ale Beksiński, który jest zdania, że z komunizmem należy walczyć, pisze do Turlejskiej, że uważa Chiny za śmiertelnego wroga i niedoceniane niebezpieczeństwo dla całego świata, a Mao jest tylko »tłustą nadzianą kiszką« i »obrzydliwym nadmuchiwanym balonem«. W takim znaczeniu poetą rewolucji był i Hitler, a jednym z jego poematów »Noc długich noży«".

Oburzona Turlejska, w końcu działaczka komunistyczna i wieloletnia guru Adama Michnika, wytyka malarzowi, że przemawia przez niego „sanocka kołtuneria", której nienawidzi. Ten odpisuje: „Spostrzegłem (...) podczas lektury Pani listu, że jestem dyskretnie zapędzany na własne podwórko – specjalisty od wzruszeń artystycznych i jako takiego gotowa mnie Pani tolerować, a nawet podziwiać, natomiast jako normalnego człowieka, mającego jeszcze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9813

Wydanie: 9813

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament