Ustalenia między stronami ważniejsze niż sprzeciw etatowca
Rozwiązanie umowy o pracę na skutek odmowy przyjęcia przez podwładnego nowych warunków zatrudnienia będzie równoznaczne z rozwiązaniem angażu z przyczyn go niedotyczących tylko wtedy, gdy wypowiedzenie zmieniające narusza umowę społeczną.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 14 listopada 2013 r. (II PK 38/13).
Pracownica była zatrudniona na umowę na czas nieokreślony jako recepcjonistka w hotelu. Pracodawca (inwestor) zawarł ze związkiem zawodowym umowę społeczną. Uzgodniono w niej, że inwestor gwarantuje zatrudnienie przez 30 miesięcy od objęcia nabywanego podmiotu w zarząd. Gdyby zaś w tym okresie ustał stosunek pracy z przyczyn leżących po stronie inwestora, będzie musiał wypłacić pracownikowi odszkodowanie. To iloczyn przeciętnego wynagrodzenia etatowca z ostatnich trzech miesięcy oraz liczby miesięcy, jakie pozostały do końca gwarancji zatrudnienia (rozdział II punkt 2). Natomiast w punkcie 6 rozdziału II umowy strony postanowiły, że w razie konieczności dokonania w czasie gwarantowanego zatrudnienia wypowiedzenia zmieniającego stanowisko pracy etatowcowi nie zostaną zaproponowane gorsze warunki wynagrodzenia, a warunki pracy będą zgodne z jego kwalifikacjami i stanem zdrowia. Zmiana tych warunków nie może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta