Jak utworzyć obwody wyborcze w gminach lub zmienić ich granice
LEGISLACJA | Kodeks wyborczy określa obowiązki rad gmin związane m.in. z utworzeniem obwodów wyborczych i terminy ich wykonania. Zapewnia też przygotowanie obwodów i siedzib obwodowych komisji wyborczych nawet wówczas, gdy rada nie podejmie na czas niezbędnych uchwał.
W tym roku mamy przed sobą wybory do Parlamentu Europejskiego już 25 maja i do organów stanowiących samorządu terytorialnego oraz na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast 16 listopada. W przyszłym czekają nas wybory prezydenckie i parlamentarne. Istotna część czynności przygotowawczych do wyborów spoczywa na radach gmin. Ustawa – Przepisy wprowadzające Kodeks wyborczy nakazała gminom dokonać podziału ich terytoriów na okręgi wyborcze w wyborach do rad gmin do 1 listopada 2012 r., i dalej, na stałe obwody głosowania w ciągu kolejnych 3 miesięcy (art. 13 i art. 14). Tak też się stało. Od tamtej pory rady gmin na bieżąco dostosowują podział na obwody głosowania do dynamicznej sytuacji w zakresie przebiegu granic gmin lub liczebności populacji zamieszkującej na ich terenie.
Kodeks wyborczy a uchwały rad gmin
Ustawa z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy zastąpiła pięć ustaw odrębnie regulujących kwestie związane z przeprowadzaniem wyborów do szeroko rozumianych instytucji władzy państwowej: do Sejmu i Senatu, na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz do Parlamentu Europejskiego. W wyniku uchwalenia Kodeksu wyborczego utraciły one moc, na rzecz ustawy systemowo regulującej polskie prawo wyborcze....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta