Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wygasa stosunek pracy w służbie cywilnej

22 kwietnia 2014 | Administracja

Zatrudnienie | Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Anna Puszkarska, radca prawny

Zgodnie z ustawą z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) w skład korpusu tej służby wchodzą osoby zatrudnione w niej na podstawie umowy o pracę (pracownicy) oraz na podstawie mianowania (urzędnicy). W sprawach dotyczących stosunku pracy w służbie cywilnej, nieuregulowanych w u.s.c., stosuje się przepisy kodeksu pracy i inne przepisy prawa pracy (art. 9 ust. 1 u.s.c.).

Sytuacje powodujące wygaśnięcie stosunku pracy urzędnika służby cywilnej określa art. 70 u.s.c. Wygaśnięcie stosunku pracy pracownika tej służby następuje w przypadku przewidzianym w art. 114 ust. 3 u.s.c., czyli w razie prawomocnego orzeczenia kary wydalenia z pracy w urzędzie. W pozostałym zakresie zastosowanie mają przepisy kodeksu pracy (por. art. 631 i art. 66 k.p.).

Utrata wymaganych właściwości

W myśl art. 4 u.s.c. w służbie cywilnej może być zatrudniona tylko osoba spełniająca wymagania określone w tym przepisie (tzw. rygory selekcyjne) dotyczące m.in. obywatelstwa, korzystania z pełni praw publicznych oraz posiadania nieposzlakowanej opinii. Utrata przez urzędnika służby cywilnej przymiotów określonych w rygorach selekcyjnych powoduje wygaśnięcie jego stosunku pracy (art. 70 u.s.c.) lub rozwiązanie z nim stosunku pracy (art. 71 u.s.c.).

Również w przypadku pracownika służby cywilnej niespełnianie rygorów selekcyjnych oznacza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9820

Wydanie: 9820

Spis treści
Zamów abonament