Kiedy wygasa stosunek pracy w służbie cywilnej
Zatrudnienie | Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.
Anna Puszkarska, radca prawny
Zgodnie z ustawą z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) w skład korpusu tej służby wchodzą osoby zatrudnione w niej na podstawie umowy o pracę (pracownicy) oraz na podstawie mianowania (urzędnicy). W sprawach dotyczących stosunku pracy w służbie cywilnej, nieuregulowanych w u.s.c., stosuje się przepisy kodeksu pracy i inne przepisy prawa pracy (art. 9 ust. 1 u.s.c.).
Sytuacje powodujące wygaśnięcie stosunku pracy urzędnika służby cywilnej określa art. 70 u.s.c. Wygaśnięcie stosunku pracy pracownika tej służby następuje w przypadku przewidzianym w art. 114 ust. 3 u.s.c., czyli w razie prawomocnego orzeczenia kary wydalenia z pracy w urzędzie. W pozostałym zakresie zastosowanie mają przepisy kodeksu pracy (por. art. 631 i art. 66 k.p.).
Utrata wymaganych właściwości
W myśl art. 4 u.s.c. w służbie cywilnej może być zatrudniona tylko osoba spełniająca wymagania określone w tym przepisie (tzw. rygory selekcyjne) dotyczące m.in. obywatelstwa, korzystania z pełni praw publicznych oraz posiadania nieposzlakowanej opinii. Utrata przez urzędnika służby cywilnej przymiotów określonych w rygorach selekcyjnych powoduje wygaśnięcie jego stosunku pracy (art. 70 u.s.c.) lub rozwiązanie z nim stosunku pracy (art. 71 u.s.c.).
Również w przypadku pracownika służby cywilnej niespełnianie rygorów selekcyjnych oznacza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta