Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy przejęciu firmy szybka wymiana jednego szefa na innego

22 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Agnieszka Szczodra-Hajduk

UMOWY | Nabywca zakładu respektuje wypowiedzenia dokonane przez poprzednika. Transfer nie zmienia też biegu okresu wymówienia. Jeżeli nowy pracodawca chciałby zatrzymać osobę, której angaż niebawem się rozwiąże, musiałby za jej zgodą cofnąć wymówienie złożone przez dawnego pracodawcę.

Agnieszka Szczodra-Hajduk

Przy przejściu zakładu pracy w rozumieniu art. 231 k.p. nowy pracodawca wstępuje w dotychczasowe stosunki pracy z mocy prawa. Jeżeli przekazano cały zakład, za zobowiązania wynikające ze stosunków pracy powstałe przed tym przejęciem odpowiada tylko nowy szef. Dotychczasowego nie obciąża to, co powstało przed i po tej operacji. Jest to wyłączna odpowiedzialność nowego pracodawcy, która wynika z kontynuacji stosunków pracy. W myśl art. 231 § 2 k.p., jeżeli doszło do przejęcia części zakładu pracy, za zobowiązania powstałe przed dniem transferu odpowiadają solidarnie dotychczasowy i nowy pracodawca.

Gdyby zabrakło art. 231 § 2 k.p., stosowalibyśmy ogólną zasadę, że za zobowiązania powstałe przed przejściem zakładu odpowiada dotychczasowy pracodawca, a za te powstałe po transferze – nowy.

Rok z układem

Nabywca jest więc związany warunkami pracy i płacy, które do tej pory obowiązywały. Może się od nich uwolnić i zastąpić mniej korzystnymi, ale dopiero wtedy, gdy je skutecznie wypowie. Jeżeli w przejętej firmie działał system premii motywacyjnych czy gratyfikacje z zakładowego funduszu nagród, nowy szef musi przestrzegać tych regulacji i wypłacać pracownikom świadczenia z nich wynikające. Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 24 października 1997 r. (III ZP...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9820

Wydanie: 9820

Spis treści
Zamów abonament