Planowanie przestrzenne: zielone światło dla inwestycji drogowych
Jeśli inwestor działa na podstawie specustawy drogowej, to zezwolenie na realizację inwestycji drogowej będzie wydawane niezależnie od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Maciej J. Nowak
Planowanie przestrzenne powinno być zorganizowane w taki sposób, aby ułatwiać – przy zachowaniu wymogów związanych z ładem przestrzennym – realizację różnych inwestycji i jednoczesną ochronę różnych wartości istotnych z punktu widzenia interesów całego państwa. Przy tej okazji pojawić się mogą jednak problemy. Z jednej strony wynikać będą z różnych wizji sposobu zagospodarowania poszczególnych nieruchomości (czyli będą to konflikty przestrzenne), a z drugiej – z regulacji określonych w poszczególnych ustawach. Dotyczy to również inwestycji drogowych. Ich sprawna i efektywna realizacja jest ważna z punktu widzenia ogółu społeczności – zarówno w skali krajowej, regionalnej czy też gminnej.
Odrębny tryb realizacji inwestycji
Warunki dotyczące przygotowania inwestycji drogowych (dróg publicznych) określa ustawa z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Zgodnie z jej zapisami występuje osobny, niezależny od uwarunkowań planistycznych, tryb związany z realizacją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta