Nie tylko rozbiórka budynku, ale także kara pozbawienia wolności dla inwestora
PRAWO KARNE GOSPODARCZE | Rozpoczynanie lub wykonywanie robót budowlanych niezgodnie z przepisami jest przestępstwem. Osoba, która się dopuszcza takich czynów, może nawet na dwa lata zostać pozbawiona wolności. Dodatkowo nadzór budowlany może nakazać jej wyburzenie samowolnie wzniesionego obiektu.
Proces inwestycyjny w Polsce jest dość skomplikowany i długotrwały. Według raportu Doing Business postępowanie administracyjne i wydanie pozwolenia na budowę trwa średnio 180 dni. Bywa jednak, że znacznie się ono wydłuża – np. przedsiębiorcy potrzebują aż 301 dni na załatwienie formalności związanych z budową magazynu.
Duża liczba naruszeń norm prawnych
Pomimo że obowiązujące prawo budowlane nie ułatwia życia inwestorom i często w sposób istotny opóźnia realizację budowy, to inwestorzy nie mogą omijać tych przepisów. Jeśli bowiem się na to zdecydują, to narażają się na poważne sankcje administracyjne, skutkujące np. koniecznością rozebrania wybudowanego obiektu. W 2013 r. nadzór budowlany wydał 4719 nakazów rozbiórki, a 2925 obiektów zostało rozebranych >patrz ramka. Poza poważnymi sankcjami administracyjnymi inwestorzy łamiący przepisy prawa budowlanego narażają się również na surową odpowiedzialność karną. Budując dom bez pozwolenia, dopuszczają się oni bowiem samowoli budowlanej, która w Polsce jest przestępstwem. Kara za samowolę może zostać orzeczona przez sąd nawet wówczas, gdy w administracyjnej procedurze samowolnie wzniesiony obiekt zostanie zalegalizowany (w ubiegłym roku zalegalizowano 365 samowoli) >patrz ramka.
Zgodnie z art. 90 prawa budowlanego, kto wykonuje roboty budowlane lub dokonał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta