Nieruchomości: w obrocie nie brak fikcji
Przy sprzedaży gruntu na rzecz dzierżawcy, który go wcześniej zabudował, przyjmuje się do celów VAT, że budynki nie istnieją, a grunt ma być dopiero zabudowany – zauważają prawnicy.
Z punktu widzenia VAT dzierżawca, który wzniósł budynek na dzierżawionym gruncie, jest traktowany tak jak jego właściciel. Zatem w przypadku zakupu zabudowanej nieruchomości przez dzierżawcę po zakończeniu dzierżawy opodatkowana będzie wyłącznie sprzedaż samego gruntu.
Sposób opodatkowania VAT sprzedaży budynków, budowli lub ich części znajduje zastosowanie także do nieruchomości gruntowych, na których obiekty te zostały wzniesione. Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Jest to reguła zupełnie odmienna od wynikającej z kodeksu cywilnego, zgodnie z którą w przypadku obrotu zabudowanymi nieruchomościami decydujące znaczenie ma grunt. Pełni on kluczową rolę wobec wszystkich części składowych, do których należą, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, budynki i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta