Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop macierzyński nie dla surogatki

16 maja 2014 | Prawo i praktyka | Katarzyna Dulewicz

ETAT | Prawo unijne nie gwarantuje uprawnień związanych z rodzicielstwem matce, która nie była w ciąży, a jej dziecko urodziła inna kobieta na podstawie umowy o macierzyństwo zastępcze. Dotyczy to w szczególności urlopu macierzyńskiego.

Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w dwóch wyrokach z 18 marca 2014 r.: w sprawie C.D. przeciwko S.T. (C-167/12) oraz w sprawie Z. przeciwko A. Government Department The Board of Management of a Community School (C-363/12).

W pierwszej z tych spraw (C-167/12) obywatelka Wielkiej Brytanii zawarła legalną w swoim kraju umowę o macierzyństwo zastępcze, której celem było urodzenie dla niej dziecka przez inną kobietę. Matka zaczęła opiekować się dzieckiem godzinę po porodzie. Dodatkowo razem ze swoim partnerem – biologicznym ojcem dziecka – wystąpili do sądu o wydanie postanowienia przyznającego im władzę rodzicielską. Sąd wydał je zgodnie z wnioskiem pary i odtąd byli oni uważani w świetle prawa za rodziców dziecka. Matka zwróciła się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie jej płatnego urlopu macierzyńskiego. Pracodawca odmówił jej go, argumentując to tym, że kobieta nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9839

Wydanie: 9839

Spis treści
Zamów abonament