Przekształcenie pomoże w rozwoju
FIRMA | Niekiedy forma prawna działalności z uwagi na dynamikę gospodarki nie jest dostosowana do potrzeb. Warto wówczas się zastanowić nad kwestią jej przekształcenia, którą reguluje kodeks spółek handlowych.
Każdy przedsiębiorca podejmując decyzję o prowadzeniu biznesu, staje przed niełatwą decyzją wyboru dogodnej dla siebie formy planowanej działalności gospodarczej. Przypomnijmy, że może on prowadzić działalność gospodarczą jako przedsiębiorca jednoosobowy podlegający obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, może również prowadzić działalność w formie spółki. Wyróżnia się spółki handlowe, które dzielą się na spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna) i kapitałowe (spółka z o.o., spółka akcyjna) oraz spółkę cywilną.
Co można zmienić
Ustawodawca przyjął bardzo szeroki zakres możliwości przekształcenia spółek handlowych, dopuszczalne bowiem w tym zakresie są wszelkie konfiguracje podmiotowe. Może dojść do przekształcenia:
- spółek osobowych w inne spółki osobowe;
- spółek osobowych w spółki kapitałowe;
- spółek kapitałowych w inne spółki kapitałowe;
- spółek kapitałowych w spółki osobowe.
Należy zaznaczyć, że k.s.h. wychodzi poza swój podmiotowy zakres i dopuszcza przekształcenie spółki cywilnej (która jest uregulowana w kodeksie cywilnym) w spółkę handlową (art. 551 § 2 i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta